Dialogmøde forfattere og referenter, 28. marts 2023
Deepdive på migræne, ChatGPT + dialog med Medicin.dk
Forfattere og referenter på Medicin.dk inviteres til deepdive og dialogmøde med Medicin.dk; Tirsdag den 28. marts kl. 15.30-17.30, Life Science Huset, Lersø Parkallé 101, 2100 Kbh. Ø
15.30 Velkommen
V. overlæge, professor, dr.med., Aleksander Krag, chefredaktør på Medicin.dk
15.35-16.10 Revolutionerende nyt i behandling af migræne
V. Lars Bendtsen, ledende overlæge, dr.med., og ph.d., ved Dansk Hovedpinecenter, Rigshospitalet - Glostrup, opdaterer os på den nyeste forskning og viden om behandling af migræne. På mødet vil Lars redegøre for revolutionerende nyt i behandlingen af kronisk migræne, som har givet mange migrænepatienter et nyt liv - men som også har givet kapacitetsmæssige udfordringer.
Mød Lars Bendtsen:
16.10-16.30 ChatGPT - din nye bedste ven eller konkurrent?
Direktør for Medicin.dk, Henrik Villadsen har dykket ned i muligheder og begrænsninger ved ChatGPT - og giver et indblik i foreløbige pro’s and con’s på det sundhedsfaglige område
16.30 - 16.50 Pause; snak og snack
16.50 - 17.30 Dialog og nyt fra Medicin.dk; ·Video masterclass, udbredelse og brug af Medicin.dk & ris og ros
- Vi viser eksempler på nye video- og masterclass-formater. Vil du være med i en kort video om et emne i dit speciale? v Tone Marstrand Teamleder kommunikation og digital content, Medicin.dk & mediekonsulent Stine Jacobsen.
- Hvorfor er dine kommentarer til pro.medicin så vigtige? Ved du, hvor mange sundhedsfaglige, der bruger det du skriver, hver dag? Få indblik i hvordan informationen i Medicin.dk bruges til klinisk beslutningsstøtte i andre sundhedssystemer i Danmark. V. Informationsfarmaceuterne på Medicin.dk
- Dialogpunkt; stil spørgsmål og kom med kommentarer til sekretariatet - gerne både inden mødet på kontakt@medicin.dk - og på selve mødet.
Vi glæder os til at se dig!
Tilmelding: Tilmeld dig her med navn og mail (vær opmærksom på, at du ikke modtager en mailkvittering med bekræftelse - men vi kan godt se din tilmelding)